All-American, Scholarship, and Juniata Award Recipients

Juniata College's Academic All-Americans (22)

Name Honors Sport Major Years
Ray Grabiak First Team Football Chemistry 1970-71, 1971-72
Maurice Taylor Football Sociology 1971-72
Julie George '80: Second Team, '81: Second Team Women's Basketball Business-Corporate Relations 1979-80, 1980-81
Lori Bason Second Team Volleyball Pre-Vet 1985-86
Robert Crossey '86: Second Team, '87: Second Team Football Pre-Med 1985-86, 1986-87
Cathy Miller Third Team Volleyball Biology 1987-88
Jennifer Wade Third Team Softball English 1987-88
Michael Reed Second Team Baseball Pre-Dentistry 1989-90
Andy Cameron Third Team Baseball Business-Accounting 1991-92
Joe Holobinko Second Team Football Biology-Pre-med 1991-92
Scott Kofmehl Third Team Men's At Large International Political Economy 2002-03
Patrick Brown '04: Second Team, '05: First Team Football Biology 2003-04, 2004-05
Allison D'Ambrosia Second Team Softball Biology 2003-04
Matt Garner First Team Football Biology 2004-05
Walt Goedkoop Third Team Baseball Early Childhood/Elem. Ed. 2004-05
Jeremy Weber Third Team Men's T&F/CC International Policy Economy 2004-05
Carli Dale First Team Volleyball Accounting 2004-05
Mike Vella Third Team Men's T&F/CC Biology 2005-06
Amber Thomas First Team Volleyball Communication 2008-09
Steph Strauss First Team Volleyball Sports Marketing/ Management 2010-11
Caitlyn Bowman First Team Field Hockey Biology 2011-12
Joel Reighard Second Team Football Biology 2016-17

Juniata College's All-Americans (135)

Baseball (1)

Name Information
Jeff Miles '82 ABCA/Rawlings All-America College Baseball Third Team 1981, Outfield


Men's Basketball (1)

Name Information
Tay Waltenbaugh '79 Little All-American Honorable Mention 1977, Little All-American Honorable Mention 1978


Football (38)

Name Information
Ed Grega '41 Little All-American 1938, Little All-American 1939, Little All-American 1940
Dave Croft '50 AP Honorable Mention Little All-American 1948, AP Honorable Mention Little All-American 1949
Mike Dzvonar '50 AP Honorable Mention Little All-American 1949
George Smith '50 AP Honorable Mention Little All-American 1949
Cecil Jackson '51 AP Third Team Little All-America 1949
Barry Drexler '56 Little All-American End in Football
Bill Haushalter '56 AP Honorable Mention Little All-America 1955
Pat Tarquinio '56 Honorable Mention Little All-American 1955
Joe Veto '56 AP First Team Little All-American 1954, Williamson First Team Little All-American 1954
Charles "Moon" Mullen '57 AP Honorable Mention Little All-America 1956
John Staley '57 Honorable Mention Little All-American 1954, Honorable Mention Little All-American 1955, Honorable Mention Little All-American 1956
Bernie McQuown '58 AP Honorable Mention Little All-America 1957
Bill Berrier '60 AP Honorable Mention Little All-America 1957, AP Third Team Little All-America 1958, AP Second Team Little All-America 1959
Al Dungan '60 AP Honorable Mention Little All-America 1959
Bob Solomon '60 AP Honorable Mention Little All-America 1959
Grey Berrier '64 Honorable Mention All-American
Bill Crowell '64 AP Second Team Little All-American 1963
Mario "Bo" Berlanda '67 AP Honorable Mention Little All-America 1966
Don Weiss '69 AP Honorable Mention Little All-American 1967, AP Honorable Mention Little All-American 1968
Jim Hartland '70 AP Honorable Mention Little All-America 1968
Ray Grabiak '72 All-American Football Team 1970
Pete Lantini '75 AP Honorable Mention Little All-America 1974
Dave Murphy '85 AP Honorable Mention Little All-American
Steve Yerger '87 Kodak College Division II All-America Football Team 1986
Mark Dorner '88 Kodak/AFCA College Division II Football Team 1987
Mike Cottle '89 Hansen's Football Gazette Division III First Team All-America 1988
Cubby Davis '89 Hansen's Football Gazette Division III Honorable Mention All-America 1988
Frank Gay '89 Hansen's Football Gazette Division III Honorable Mention All-America 1988
Dennis DeRenzo '91 Hansen's Football Gazette Division III Honorable Mention All-America 1988
Brian Giachetti '92 Hansen's Football Gazette Division III Third Team All-America 1990, Hansen's Football Gazette Division III First Team All-America 1991
Ray Shelley '92 Hansen's Football Gazette Division III Second Team All-American 1990
Chad Zaring '96 Hewlett Packard Third Team Defense Down Lineman All-American 1996
Matt Eisenberg '01 Hansen's Football Gazette Division III First Team All-America 1999, Hewlett Packard Division III Second Team All-America 1999
Josh Seiders '02 Hansen's Football Gazette Division III Third Team All-American 2001
Paul Evans '05 Hewlett Packard Division III Honorable Mention All-America 2001
Brandon Felus '14 D3Football.com Honorable Mention All-America 2013, BeyondSportsNetwork.com Second Team All-America 2013
Ethan Wilt '15 USA College Football Honorable Mention All-American
Ward Udinski '15 USA College Football All-America Third Team


Men's Track and Field (6)

Name Information
Robery McNelly All-America College Track and Field Team 1979
Gino Perri '86 All-America College Track and Field Team 1984
Dusty Lehr '03 All-America 100 meter hurdles 2002
Randy Anderson '07 NCAA Division III All-American 2007 - 55m Dash
Kyle Mazur '07 NCAA Division III All-American 2007 - Javelin
Matt Booth '08 NCAA Division III All-American 2008 - Long jump


Men's Volleyball (25)

Name Information
Chris Fazio '97 Volleyball Magazine Small School Division III All-America 1995, Volleyball Magazine Small School Division III All-America 1996, Volleyball Magazine Small School Division III All-America 1997
Tim Shawaryn '98 Volleyball Magazine Small College Frist Team All-America 1997, Volleyball Magazine Small College First Team All-America 1998
Rod Kirby '00 Volleyball Magazine Small School Division III All-America 1999
Mike Scheaffer '00 Volleyball Magazine Small School Division III All-America 1999
Brian Dinning '04 AVCA Division III First Team All-America 2004
Kenny Eiser '04 AVCA Division III First Team All-America 2004
Ryan Genova '04 AVCA Division III Second Team All-America 2004
Ricky Ziegler '05 AVCA Division III First Team All-America 2004, AVCA Division III First Team All-America 2005
Tim Cole '06 AVCA Division III Second Team All-America 2004, AVCA Division III Second Team All-America 2005
Cordt Withum '06 AVCA Division III First Team All-America 2005, AVCA Division III First Team All-America 2006
Jeremy Barndt '07 AVCA Division III First Team All-America 2005, AVCA Division III Second Team All-America 2006, AVCA Division III First Team All-America 2007
Nate Ocasio '07 AVCA Division III First Team All-America 2005, AVCA Division III First Team All-America 2007
Matt Fritz '08 AVCA Division III First Team All-America 2006, AVCA Division III First Team All-America 2007
Dan Powers '09 AVCA Division III Second Team All-America 2008, AVCA Division III First Team All-America 2009
Matt Werle '09 AVCA Division III Second Team All-America 2006, AVCA Division III First Team All-America 2007, AVCA Division III First Team All-America 2008, AVCA Division III First Team All-America 2009
Anthony Damiano '10 AVCA Division III First Team All-American 2010
Evan Halteman '10 AVCA Division III Second Team All-America 2009
Zach Wanner '10 AVCA Division III Second Team All-American 2010
Chris Vrooman '11 AVCA Division III First Team All-American 2011
Ben Wolff '12 AVCA Division III First Team All-America 2012
Alex McColgin '14 AVCA Division III Second Team All-America 2014
Joe Bortak '15 AVCA Division III Second Team All-America 2012, AVCA Division III First Team All-America 2013, AVCA Division III First Team All-America 2014, AVCA First Team All-America 2015
Paul Kuhn '15 AVCA Division III Second Team All-America 2013, AVCA Division III First Team All-America 2014, AVCA Second Team All-America 2015
Chad Albert '16 AVCA Division III Second Team All-America 2014, AVCA Division III Second Team All-America 2015
Kyle Seeley '17 AVCA Division III Second Team All-America 2016, AVCA Division III Second Team All-America 2017


Wrestling (2)

Name Information
Joe Paskill '80 NCAA Division III All-American Wrestling Team 1979 (Weight Class - 150 pounds)
Rick Noll '85 NCAA Division III All-American


Women's Basketball (4)

Name Information
Nancy Zinkham '80 Honorable Mention All-American
Julie George '81 All-American Honors 1980, All-American Honors 1981
Annette Hoffman '93 Kodak Division III Honorable Mention All-America 1992, Kodak Division III Honorable Mention All-America 1993
Ashton Bankos '12 D3hoops.com All-America Honorable Mention 2011-12


Field Hockey (8)

Name Information
Billie Rickenbaugh '05 NFHCA Division III All-America 2004
Melonie Sappe '05 NFHCA Division III All-America 2004
Bobbi Rickenbaugh '05 Womensfieldhockey.com Division III Third Team All-America 2006
Heather Hassinger '08 Womensfieldhockey.com Division III Third Team All-America 2007
Kim Wagner '08 NFHCA Division III Third Team All-America 2006, Womensfieldhockey.com Division III Third Team All-America 2006, NFHCA Division III Third Team All-America 2007, Womensfieldhockey.com Division III Second Team All-America 2007
Meghan McGlone '12 NFHCA Division III Third Team All-America 2009, Womensfieldhockey.com Second Team All-America 2009, NFHCA Division III Second Team All-America 2010
Julianne Jones '15 Synapse Sports Division III Third Team All-America 2014
Sarah Bilheimer '16 NFHCA Division III Second Team All-American 2015, Synapse Sports Division III Second Team All-American 2015


Softball (1)

Name Information
Janet Robison '86 All-American College Softball Team


Swimming (1)

Name Information
Kim Allen '04 NCAA Division III Honorable Mention All-American 2000, NCAA Division III Honorable Mention All-American 2001


Women's Track and Field (5)

Name Information
Peggy Evans '85 NCAA All-America College Track and Field Team
Gennifer Washington '96 NCAA All-America College Track and Field Team 1993
Amy Gladfelter '97 NCAA All-America College Track and Field Team 1996, NCAA All-America College Track and Field Team 1997
Melissa Myers '98 NCAA All-America College Track and Field Team 1998
Kira Troutman '05 NCAA All-American- Javelin 2002


Women's Volleyball (43)

Name Information
Susan Barker '83 Russell Athletic/CVCA First Team All-American 1982
Claudia Tweardy '83 Russell Athletic/CVCA First Team All-American 1982
Colleen Irelan '84 Russell Athletic/CVCA First Team All-American 1981
Ekanong Opanayikul '85 Russell Athletic/CVCA Second Team All-American 1984
Beth Hoppel '88 Russell Athletic/CVCA First Team All-American 1985, Russell Athletic/CVCA First Team All-American 1986, Russell Athletic/CVCA First Team All-American 1987
Cathy Miller '89 Russell Athletic/AVCA First Team All-American
Jackie Rebert '89 Russell Athletic/AVCA Second Team All-American 1987, Russell Athletic/AVCA Second Team All-American 1988
Rhonda Bygall '90
Kristin Witchey '90 Russell Athletic/AVCA Second Team All-American 1989
Melinda Selby '91 Russell Athletic/AVCA First Team All-American 1989
Larissa Weimer '92 AVCA First Team All-American 1991
Shelly Miller '93 AVCA Second Team All-American 1992
Nicole Firestone '94 AVCA First Team All-American 1993
Heather Blough '95 AVCA First Team All-American 1992, AVCA First Team All-American 1993, AVCA First Team All-American 1994
Christy Orndorff '95 AVCA First Team All-American 1991, AVCA First Team All-American 1992, AVCA First Team All-American 1993, AVCA First Team All-American 1994
Robin Diehl '97 AVCA Second Team All-American 1995, Kaepa/AVCA First Team All-American 1996
Melissa Myers '98 AVCA Fist Team All-American 1997
Jennifer Rebert '98 AVCA First Team All-American 1995, Kapea/AVCA Second Team All-American 1996
Colleen Carver '00 AVCA First Team All-American 1998, AVCA First Team All-American 1999
Kristin Hershey '00 AVCA First Team All-America 1997, AVCA First Team All-America 1998, AVCA First Team All-America 1999
Carrie Zeller '00 AVCA First Team All-American 1998, AVCA First Team All-America 1999
Jesse Woods '02 AVCA Second Team All-American 2000
Brandy Workinger '02 AVCA First Team All-American 2000, AVCA First Team All-American 2001
Nicole Mueller '03 AVCA First Team All-American 2002
Danielle Hart '04 AVCA Second Team All-American 2001
Johanna Holtan '04 AVCA Second Team All-American 2003
Carli Dale '05 ACVA Division III Second Team All-America 2002, ACVA Division III First Team All-America 2003, AVCA Division First Team All-America 2004
Katie Laucks '06 AVCA Division III First Team All-American 2003, AVCA Division III Second Team All-American 2004, AVCA Division III First Team All-American 2005
Stephanie Kines '07 AVCA Division III First Team All-America 2004, AVCA Division III First Team All-America 2005, AVCA Division III First Team All-America 2006
Rachael Schatz '07 AVCA Division III Third-Team All-America 2005
Beth Kozak '09 AVCA Division III Second Team All-America 2007, AVCA Division III Hon. Mention All-America 2008
Amber Thomas '09 AVCA Division III Second Team All-America 2005, AVCA Division III First Team All-America 2006, AVCA Division III First Team All-America 2007, AVCA Division III First Team All-America 2008
Megan Sollenberger '10 AVCA Division III Third Team All-America 2007, AVCA Division III Second Team All-America 2008, AVCA Division III First Team All-America 2009
Kristin Noetzel '11 AVCA Division III First Team All-America 2010
Steph Strauss '11 AVCA Division III Second Team All-America 2008, AVCA Division III Second Team All-America 2009, AVCA Division III Second Team All-America 2010
Libby Morrison '12 AVCA Division III Third Team All-America 2010, AVCA Division III Second Team All-America 2011
Courtney Greenberg '14 AVCA Division III Third Team All-America 2011
Courtney Lydick '14 AVCA Honorable Mention All-American 2012
Amy Miller '14 AVCA Honorable Mention All-American 2013
Amelia Kepler '15 AVCA Division III First Team All-America 2013
Nakita Gearhart '17 AVCA Division III Third Team All-America 2015, AVCA Division III First Team All-America 2016
Kelly Reynolds '17 AVCA Division III First Team All-America 2015, AVCA Division III First Team All-America 2016
Megan Moroney '18 AVCA Division III Second Team All-America 2015


Juniata College's NCAA Postgraduate Scholarship recipients (8)

Name Sport Year
Maurice Taylor Football 1972
Joe Paskill Wrestling 1980
Bob Crossey Football 1987
Kristin Hershey Women's Volleyball 2000
Brandy Workinger Women's Volleyball 2002
Scott Kofmhel Men's Volleyball 2003
Jeff Berkey Men's Basketball 2009
Steph Strauss Women's Volleyball 2010


Updated on 1/6/15